AVALANCHE HUB GÖREVLERİ VE AVALANCHE İLE YOLCULUĞUM

TRMETAN
3 min readSep 14, 2020

Kriptopara dünyasına 4 yıl önce “dijital paramı olurmuş, banknot olanına doğru düzgün sahip çıkamıyoruz sanal para ile beni havada öperler” önyargısını kırarak ilgilenmeye başladım.Çünkü geleceğin para sisteminin inşa edildiğini yavaş yavaş anlamaya başlamıştım ve geç kalmamam gerektiğini düşünüp bir ucundan tutayım dedim ve araştırmaya,okumaya başladım.Araştırdıkça Einstein’in meşhur sözü geldi aklıma “önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur” .Albert çok haklıydı hala günümüzde bu yeni para sistemine önyargı ile bakan büyük bir kitle var.

Ben araştırmalarımı yaparken 2 yıl önce Emin Gür Sirer hocanın videolarına denk geldim ve Avalanche ile tanışmam böyle oldu.Kıt bilgilerimle bu projeyi mutlaka takip etmeliyim adam çok farklı şeyler söylüyor,konulara hakim bu camiaya yeni bir soluk getirecek fikri oluştu bende ozaman.

Tabi yine kendi işlerimiz ,uğraşılar araya girince koptuk bu araştırmalardan ve 2020 Temmuz başında community.avax.network sitesine üye olurken aklımız başımıza geldi.Burada verilen çeşitli görevleri istenilen kuralları gözeterek yapıyor ve karşılığında Avalanche puanı ve itibar puanı alıyorsunuz.Görev haricide yaptığınız aktiviteleri sunduğunuz bir bölüm var ve yine buradan da puanlar kazanıyorsunuz.Görevleri paylaştığınız sosyal medya hesaplarınızdan da yaptığınız etkiye bağlı olarak yine extra puanlar geliyor.

Çok güzel tasarlanmış ve ciddiyetle takip edilen bir sistem kurulmuş.Biliyorsunuz birçok proje gönderdiğimiz bağlantıyı RT yap,beğen…vs. gibi sosyal medya bağlantıları üzerinden airdroplar ile token dağıtımı yapıyor.Bunun farkı ise verilen görevler ile projeyi öğrenmenizi ve kendinizi geliştirmeyi verdiğiniz emek karşılığında da ödüllendirme yoluna gitmiş olması.

Ben tasarıma meraklı biriyim ağaç oyma,çeşitli ağaç eşyaları yapma gibi ama pc de hiç grafik tasarımı,video oluştuma gibi işlerle uğraşmamıştım.Baktım görevleri yapmak için bunlara ihtiyaç var bir grafik programına ücretli üyelik gerçekleştirdim ve zamanla bayağı ilerleme kaydettiğimi gördüm.Bu arada projeye uzun vadede inancım olduğu için görevler için harcıyacağım meblanın karşılığında kazandığım puanların yanında çok küçük kalacağını düşünüyorum.Tabi bu işleri ücretsiz belirli süreler içinde yapabilceğiniz sitelerde mevcut. Burada anlatmak istediğim verilen infografik, video, makale yazma, karikatür, çeviri…v.b görevler sizin kendi gelişiminiz içinde çok faydalı ve eğlenceli.

Ben vaktimi emeğimi bu işlere ayırırken hep şunu düşündüm ,insanlar kendi aralarında işte Btc bir zamanlar şu kadarmış hatta milyon dolarlara pizza siparişi veriliyormuş keşke ozamanlar ilgilenseydim de kenara atsaydım vs…İşte tamda bu noktada Avalanchenin büyük bir potansiyel taşıdığını birkaç yıl içinde güzel noktalara geleceğini ve benimde bu topluluğa erkenden girip emeğim karşılığı Avax tokenlarından toplayıp ozamanlar geldiğinde keyifle arkama yaslanacağımı hayal ediyorum. Tabi Avaxın hiçbir zaman BTC nin ulaştığı birim değerlere geleceğini düşünmüyorum ama topladığım token miktarı x 3 haneli rakamlarda çok güzel gelirler.Bir yandan da Denali testini kaçırdığım için hayıflanıyorum buraya katılan arkadaşlar çok şanslı herbiri bu test karşılığında 2000 Avax ile ödüllendirildiler bence bu çok kıymetli ve tebrik ediyorum hjerbirini.

Ben bu makaleyi kaleme aldığım sıralarda ana ağa geçiş için bekleniyor.Ana ağa geçildikten sonrada Hub’de görevler ve karşılığında Avax coin dağıtımı devam edecek. Tabi puan karşılığı coin hesaplamalarında birim fiyat değişeceği için ödül miktarları değişecektir.Yani artık Avax sahibi olmak adım adım zorlaşıyor.

Telegram Türkiye topluluğuda (https://t.me/avalanche_tr )kaliteli, seviyeli arkadaşlardan oluşuyor.Burada tüm sorularınıza içtenlikle ve sabırla cevap veriyorlar,görevlerde takıldığınız yerlerde yardımcı oluyorlar.Hub görevleri için T]rk.e telegram gurubundak’ @zybk70 ‘in hazırladığı kullanim kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Avalanche sistemini güçlü kılan tamamen matematik algoritmaya dayalı güçlü konsensüs protokolüdür.Avalanche kendini 3. Nesil konsensüs protokolü olarak tanımlıyor.

1-Klasik

2-Nakamato

3-Avalanche

Avalanche yeni nesil konsensüs protokolü ile clasik ve nakamato protokollerinin eksiklerini gideriyor.Hız,ölçeklenme,güvenlik gibi kriptopara camiasının köklü problemlerine deva olup adeta level atlatıyor.

Ayrıca esnek mimarisi ile geliştiriciler için akıllı sözleşmeler ve uygulamalarında kendi belirledikleri kıstaslara uygun sistemler geliştirmelerini yine kendine özgü alt ağlarda kendi doğrulayıcıları ile çalışmalarını destekliyor.Madencilik yoktur ,pahallı donanımlı pc’lere ihtiyaç duymaz bu nedenle yeşil ve sürüdürülebilirdir.

Ana ağa geçildikten sonra çok yakın zamanda büyük borsa listelemelerini hep beraber göreceğiz. Bu arada son iki ayda çok güzel işbirlikleri duyuruldu , https://medium.com/avalabs burada Avalanche ile ilgili gelişmeleri izleyebilirsiniz.

İlgili linkler;

https://docs.avax.network/

https://www.avalabs.org/

https://info.avax.network/

--

--